BOJNICKÝ ZÁMOK - Bojnice castle
27.11.2017 13:30

Bojnický zámok je romantický zámok s čiastočne ponechaným pôvodne gotickým a renesančným základom hradu. Nachádza sa v trenčianskom kraji a leží na západnom okraji mesta Bojnice.
Zámok je viditeľný z väčšej časti horného Ponitria. Je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s troma nádvoriami.
V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. (Wikipédia) 

V blízkosti zámku sa nachádzajú Bojnické kúpele kde som v januári 2016  absolvoval kúpeľnú liečbu a samozrejme som následne tomuto zámku venoval viac času. Pri spoznávaní okolia zámku a pri spoznávaní jeho histórie som mal stále pri sebe fotoaparát čím vzniklo mnoho fotografií a s niekoľkými z nich sa chcem v tejto galérií s vami podeliť.
Fotografie ktoré sú v galérií boli fotene iba v tomto zimnom mesiaci pri rôznom počasí a pri rôznych januárových náladách.
Budem rád ak vás niektoré oslovia alebo potešia. 

Ďakujem za návštevu
1 komentárov ( zobrazené: 12× )
KRAJINA NAŠA PODTATRANSKÁ - Our Sub-Tatran country
03.05.2016 17:26

Pozdravujem vás :) 
V tejto galérii vám chcem predstaviť fotografie, ktoré reprezentujú kraj kde som sa narodil a kde žijem. Je to kraj podtatranský, kraj studený ale na druhej strane úžasne krásny s dominantou Vysokých Tatier. Fotografiami v tejto galérii vám chcem ukázať nielen krásu ale aj farby, nálady prírody a atmosféru, či už atmosféru rána alebo večera a preto sa v nej nenachádzajú fotografie zo zimného obdobia. Fotografie vznikali nielen na Slovensku ale aj v Poľsku. Táto naša podtatranská krajina je rozsiahla a preto fotografie v galérii budú pribúdať, pretože často v nej chodievam s fotoaparátom. Skoro všetky fotky sú fotené Nikonom D7200, a ešte bez polarizačného filtra. Myslím, že tento fotoaparát poskytuje dosť reálne farby a mne úplne vyhovuje.    
0 komentárov ( zobrazené: 33× )
CHORVÁTSKO - Croatia
25.11.2015 14:55

V minulom roku v auguste som strávil dovolenku v Chorvátsku, konkrétne v letovisku Pakoštane, ktoré sa nachádza na pobreží Jadranského mora cca 35km od mesta Zadar. Počas týchto dní som sa snažil túto časť Chorvátska zdokumentovať svojimi fotografiami a to nielen samotné letovisko Pakoštane a jeho okolie s ostrovmi Sv.Juština, Veliki Škojl a Babuliaš, ale aj iných krásnych a zaujímavych miest. Jedná sa o ostrov Vrgata, kde sa zastavil čas a kde nájdete pokoj pre oddych. Ďaľšie fotografie sú z Vranského jazera, ktoré je neďaleko od Pakoštane a to iba 400m. V galérii môžete vidieť aj fotografie z národneho parku Kornati. Nachádza sa tu 89 ostrovov, ostročekov a útesov Bola to úžasna plavba loďou do zátoky Telščica na ostrove Dugi. Toto súostrovie bolo vyhlásene v roku 1980 za národny park. Ďaľšie zážitky a aj fotografie mám z národneho parku Krka, ktorý je so svojimi jazerami a vodopádmi jednou z najvýznamnejších prírodnych pamiatok Chorvátska. Fotografie niektorých vodopádov som fotil priamo z vody :)   
Bola to úžasná dovolenka a preto dúfam, že aj napriek tomu že nešlo len o samotne fotografovanie,  vás môj fotodokument zaujme. Veľký dík za to všetko patrí Ľudke Gregušovej, lebo bez nej by to všetko nebolo :)                                                                                        
0 komentárov ( zobrazené: 35× )
DOBRÉ RÁNO SPIŠSKÁ MAGURA - Good mornin Spišsská Magura
08.04.2015 9:02

Spišská Magura je flyšové pohorie na severnom Slovensku, súčasť Podhôľno-magurskej oblasti. Susedí z juhu s Podtatranskou brázdou, Tatrami  a Podtatranskou kotlinou, z východu s Levočskými vrchmi a Spišsko-šariským medzihorím a na severe s Pieninami. Západnú a časť severnej hranice tvorí štátna hranica s Poľskom. Spišská Magura sa delí na dva geomorfologické podcelky: Repisko na juhozápade a Veterný vrch na severe. Hranica medzi nimi vedie údolím Rieky a cez Magurské sedlo. Najvyšším vrchom pohoria je Repisko (1 259 m.n.m.) v juhozápadnej okrajovej časti pohoria.Hlavný hrebeň podcelku Repisko vedie po línii Repisko - Magurka - Bukovina - Smrečiny - Spádik - Magurské sedlo - Javor - Toporské sedlo, kde nadväzuje na hlavný hrebeň podcelku Veterný vrch - Kameniarka - Riňava - Veterný vrch (najvyšší vrch rovnomenného podcelku, 1 101,2 m n. m.). Pohorie je rozdelené na viaceré rázsochy údoliami potokov a riečok: Frankovský potok, Rieka, Jordanec, Lesniansky potok, Toporský potok, Šoltýsa a ďalšie. Údolie Dunajca na severe je hranicou s Pieninami, toky Javorinky a Bielej od Tatier a v údolí Popradu, v tzv. Ružbašskej bráne sa stýka s pohorím Levočské vrchy. V časti Osturnianská brázda a na priľahlých svahoch Spišskej Magury sa zachovali viaceré jazierka zosuvného charakteru. Napr. Malé jazero, Veľké jazero, Ksenino jazierko, Osturnianské jazero. V podcelku Repisko sa zachovalo Jezerské jazero tiež zosuvného charakteru. Na styku pohoria s kotlinami vyvierajú minerálne pramene (Vyšné Ružbachy, Toporec).

Je to krásny kraj a ja dúfam, že v mojej galérii, kde ho zachytávam ako sa ráno prebúdza tu krásu nájdete.

0 komentárov ( zobrazené: 111× )
CESTA NA SIVEC - Way to Sivec
10.03.2015 9:01

19.októbra 2014 som sa zúčastnil fotozrazu, ktorého cieľom bol výstup na vrch Sivec v pohorí Čierna hora pri vodnej nádrži Ružín. Podľa mnohých ľudí a už vlastne aj podľa mňa patrí medzi najkrajšie výhľadové vrchy na Slovensku. Výškou 781m nepatrí medzi velikánov ale všetko nahrádza svojou polohou v pohorí čím nám poskytuje možnosť na úžasné výhľady na vodnú nádrž Ružín a na Volovské vrchy. Ak je dobrá viditeľnosť je zo Sivca vidieť aj Vysoké Tatry. Som rád, že som absolvoval tento fotozraz, pretože to stálo zato a okrem vychutnávania si výhľadov som aj fotil a v galérii Cesta na Sivec - Way to Sivec, ktorú som dnes pridal sa chcem svojími fotografiami s vami o tieto výhľady podeliť.V galérii nájdete okrem fotografií z výhľadov aj fotografie, ktoré vznikli cestou späť, kde aj les mi ponúkol svoje detaily  na fotografovanie. Dúfam, že vás tieto fotografie zaujmú a ak ste na Sivci ešte neboli, tak vás presvedčia o výlete na tento kopec. 
0 komentárov ( zobrazené: 30× )
FURMANSKÉ PRETEKY
15.09.2014 17:43

Furmanské preteky. Pod týmto názvom rozumieme preteky furmanov a ich koní. Tieto preteky sa na Slovensku organizujú už niekoľko rokov a to na celom území od západu až po východ Slovenska. V súčastnosti sú už furmani so svojimi koňmi zjednotení do asociácie AFuS , čo je nezávislé občianske združenie. Tieto preteky si získavajú čoraz viac fanúšikov a aj divákov. Samotné preteky pozostávajú  z troch disciplín. Z furmanského slalomu s vozom, kde sa prekonávajú ťažké prekážky ako prechod mostom, slalom, cúvanie, presnosť zastavenia a iné. Druhou je furmanská presnosť a poslušnosť – ťah klady s rôznymi cvikmi na presnosť a poslušnosť koní. Najsledovanejšou a najatraktívnejšou disciplínou je tretia silová, pri ktorej sa ťahá bremeno, ktoré sa postupne zväčšuje čiže sa zvyšuje záťaž. Furmanské preteky sa konajú v rôznych ročných obdobiach. 16.augusta 2014 sa takéto preteky konali aj vo Vikartovciach (okres Poprad ), ktorých som sa zúčastnil ...ale so svojím fotoaparátom a v novej galérii na mojej stránke vám chcem prezentovať tieto preteky mojimi očami. Dúfam, že sa vám moje fotografie budú páčiť a že vám aspoň trochu navodia atmosféru pretekov.
0 komentárov ( zobrazené: 36× )
VÝTVARNÁ FOTOGRAFIA - Art Photography
20.05.2014 20:54

Citácia z Wikipédie: „Výtvarná fotografia je fotografický štýl, ktorý zahŕňa širokú škálu záberov snímaných výtvarným spôsobom. Jedná sa prevážne o fotografie, ktoré boli vytvorené k splneniu tvorivej vízie umelca. Výtvarná fotografie kladie väčší dôraz na estetickú hodnotu fotografie ako napríklad informatívna alebo dokumentárna fotografia.
Mňa výtvarná fotografia v poslednom období veľmi zaujala. Krása vytvárať vlastné svety, myšlienky a pocity vo fotografii bolo to, kvôli čomu som sa takejto fotografii začal venovať. Samotná fotografia vzniká nápadom a následne aj pri fotení na danom mieste, kde si nafotím viacero záberov...či už hlavného motívu alebo rôznych fotografií, z ktorých potom vytváram textúry. Tie následne používam  pri tvorbe takejto fotografie. Finálna fotografia je poskladaná z viacerých fotografií a textúr.
Výtvarná fotografia dáva autorovi úplnú slobodu vyjadriť sa. Na druhej strane je však jej tvorba časovo náročná a samozrejme núti človeka premýšľať a rozvíjať svoju fantáziu.
Ja som na začiatku, ale verím, že sa budem postupne zlepšovať a zdokonalovať.
Moje výtvarné fotografie z tejto témy si môžete pozrieť v novej galérii Art Photography.
1 komentárov ( zobrazené: 29× )
ROK NA LESNICKOM SEDLE - Year on Lesnické sedlo
12.11.2013 21:03

Dnes sa so svojou novou galériou opäť vraciam na Lesnické sedlo. Tentokrát prezentujem klasické fotografie (panorámy sú prezentované v predošlej galérii z Lesnického sedla) z obdobia dvoch rokov, ktoré som fotil v každom ročnom období...od neskorej jari až po zimu. Na týchto fotografiách sú zábery z rôznych časti Lesnického sedla či už zo slovenskej strany alebo z poľskej strany sedla. Väčšina fotiek vznikala skoro ráno alebo v podvečer a večer. Pri fotení som používal Nikon D80 a objektívy Nikkor 18-70mm a Soligor 100-400mm. Lesnické sedlo je pre mňa jedno z najkrajších miest na Slovensku ktoré som navštívil či už kvôli turistike alebo kvôli foteniu. Rád sa tam vraciam a verím že z tohto úžasného miesta vzniknú ešte nejaké zaujímavé fotografie.
0 komentárov ( zobrazené: 26× )
V KRAJINE KVETOV - In the land of flowers
16.09.2013 20:21

Zdravím vás.
Dnes pridávam ďalšiu galériu a to galériu s názvom " V krajine kvetov " v ktorej vám chcem svojimi fotografiami ukázať svet kvetov tak ako ho videl a vidím ja, tak ako sa nedá vidieť pohľadom zhora. Prezentované fotografie vznikali v období troch rokov v rôznych lokalitách Slovenska a Poľska ako napr. vo Vysokých Tatrách, v Belianskych Tatrách, v Slovenskom raji, na Lesníckom sedle, v okolí Popradu a na iných miestach. Pri fotení som pracoval s fotoaparátom Nikon D80 a s dvoma objektívmi a to Soligorom 100-400mm a Nikonom 50mm f1,8. Fotil som v rôznych denných hodinách a za každého počasia či už svietilo slnko alebo pršalo. Na fotkách niesu len kvety, pretože v tejto krajine kvetov sú aj iné zaujímavé objekty.
Prajem vám príjemný zážitok. :)
http://lubohurajt.com/gallery.php?gal=54
0 komentárov ( zobrazené: 51× )
LESNICKÉ SEDLO - PANORÁMY
15.06.2013 13:36

Lesnícke sedlo - je to lúčnate sedlo medzi Veľkým Lipníkom a Lesnicou na východnom okraji Pienin. Sedlom vedie štátna cesta do Lesnice a do prielomu Lesnického potoka. V sedle je aj malé parkovisko s lavičkami, drevený stánok s občerstvením a hlavne sú tam pekné výhľady na Malé Pieniny na severe a na Spišskú Maguru na juhu. Sedlom vedie aj turistický chodník k Haligovským skalám smerom do Červeného Kláštora. Žltá značka vedie na sever do sedla pod Šľachovky (Wysoki Wierch 899). Je tu turistický hraničný prechod do Poľska na Malé Pieniny a do doliny Szczawnice. Tieto miesta často navštevujem kvôli nádhernej krajine a kvôli úžasnému relaxu. Dnes som pridal galériu panoramatických fotografií z Lesnického sedla a pripravujem ešte galériu Lesnické sedlo v štyroch ročných obdobiach,  kde budem prezentovať tieto krásne miesta v rôznych typoch fotografie. Budem rád ak si tieto fotografie pozriete.
0 komentárov ( zobrazené: 39× )
Strankování: 1 2 3